عکاسی از آسمان شب
عکاسی از آسمان شب

قسمت اول عکاسی از آسمان شب

مقدمه:

عکاسی از آسمان شب و یا ثبت کهکشان راه شیری را میتوان در گروه عکاسی منظره قرار داد که بسیار دقیق و دشوار است؛ دراین مقاله هدف از آسمان شب کهکشان راه شیری میباشد در ادامه شما را به خواندن یکی ازخاطرت عکاس و تجهیزات مورد نیاز این نوع از عکاسی دعوت میکنم

آموزش عکاسی از آسمان شب ؛ طبیعت دوم عکاسان

فرصت کم شکست بسیار

جمله ای که من در اوایل شروع عکاسی از آسمان شب با خودم تکرار میکردم جمله ی ( فرصت کم شکست بسیار ) بودچرا که برای عکاسی از آسمان شب و ثبت عکسهای مورد دلخواه ام باید حداقل چند ساعت رانندگی میکردم تا به محل مورد نظر برسم و این تازه شروع ماجرا بود.

دیگر مقاله های آموزش عکاسی فارس گرافیک را د ر اینجا ببینید

عکاسی شب کاری دقیق و دشوار

 بیاد دارم اولین تجربه ام در ثبت عکاسی آسمان شب مربوط بود به روستای رزه طرود ( این روستا در فاصله 140 کیلومتری شهرستان شاهرود ودر قلب کویرقراردارد ) بعد از سه الی چهار ساعت رانندگی در دل بیابان و خستگی سفرباید المان و ذاویه ای مناسب برای عکاسی از کهکشان می یافتم وشاید این مسیر رو بارها و بارها طی کردم و به جاهای مختلفی که فاقد آلودگی نوری محیطی و شهری بود سفر کردم تا عکسی که مورد دلخواه ام باشد ثبت کنم وهمیشه تکرار میکردم فرصت کم شکست بسیار.

آموزش عکاسی از آسمان شب ؛ طبیعت دوم عکاسان

اولین سوالی که پیش می آید این است که دوربین مناسب برای این نوع ازعکاسی چیست :

لازمه عکاسی ازآسمان شب و کهکشان راه شیری داشتن دوربین  دیجیتال فول فریم DSLR  است  تا بتوانیم عکسهای بدون نویزی رو ثبت کنیم زیرا همانطور که میدانیم عکاسی از آسمان شب باید در تاریکی مطلق انجام شود و میبایست دوربین این قابلیت را دارا باشد تا بتواند درکمترین نورممکن عکسهای باکیفیتی را ثبت کند و این تنها ازعهده دوربین های دیجیتال فول فریم DSLR برمی آید چون می توانند با ایزوهای بالا عکسهای باکیفیتی را ثبت کنند.

معمولا عکسهای خروجی این نوع دوربین ها حتی با ایزوهای بالاتر از 5000 نیز مورد قبول هستند ودر اینجا تصمیم گیری برعهده ما میباشد تا با توجه به تنظیمات دیگری که برای دوربین در نظر گرفته ایم ایزوی مناسب را انتخاب کنیم لذا ما بایداین نکته مهم را فراموش نکنیم که نسبت به توانایی های دوربین خود ازنظرایزوی مناسب و دیگر امکانات و تنظیمات آگاهی کامل داشته باشیم تا از روش آزمون و خطا در آن لحظه صرفه نظرکرده وموقعیت را از دست ندهیم چون بسیار پیش آمده است که هنگام عکاسی از آسمان شب خودمان را آنقدر درگیر تنظیمات دوربین کرده که زمان را از دست داده  و نزدیک شدن یک تکه ابر نسبتا بزرگ به کهکشان را متوجه نمی شویم  و زمانی که می خواهیم شات بزنیم دیگر خیلی دیر شده است و آن ابر نسبتا بزرگ کهکشان را در زیر خود پنهان میکند و خیال رد شدن از داخل کادری که بسته ایم را به خود نمی دهد وصبر کردن هم زمان نزدیک شدن طلوع ماه را برای ما رقم میزند واین یعنی فاجعه ودیگر هیچ…

آموزش عکاسی از آسمان شب ؛ طبیعت دوم عکاسان
کویر طرود منطقه چاه جام

از چه لنزی استفاده کنیم :

  ما در این نوع از عکاسی به لنزی نیاز داریم که بتواند با فاصله کانونی کم بزرگترین دیافراگم را در اختیار ما قرار دهد لنز Tamron 15-30mm f/2.8 این لنز تامرون یکی از بهترین لنزهای مناسب عکاسی نجوم است که می‌توانید برای این سبک از عکاسی استفاده کنید. چه از لحاظ کارآیی و چه اندازه، این لنز یکی از بهترین‌ها به شمار می‌آید. کیفیت بالا، دیافراگم ثابت و نسبتاً باز و بدنه عایق‌بندی شده؛ این لنز را به یکی از مناسب‌ترین لنز‌ها برای انواع دوربین‌های کانن، نیکون و سونی تبدیل کرده است. شارپنس این لنز در کنار فاصله کانونی زوم واید آن، برای عکاسی از کهکشان راه شیری فوق‌العاده است.

آموزش عکاسی از آسمان شب ؛ طبیعت دوم عکاسان

سه پایه از لوازم ضروری در عکاسی آسمان شب:

سه پایه یکی ازتجهیزات ضروری در عکاسی آسمان شب میباشد و داشتن یک سه پایه محکم و نسبتا سنگین برای این نوع از عکاسی ضروری میباشد. نسبتا سنگین از آن نظر که در مقابل باد و یا طوفان از خود مقاومت نشان داده و تکان نخورد چرا که کوچکترین لرزش؛ لغزش دوربین راسبب شده وباعث تاری عکس می شود.

چراغ قوه پیشانی( هدلایت ) ؛ ریموت کنترل واپلیکیشن های مرتبط از دیگر تجهیزات عکاسی آسمان شب است که اختیاری میباشد وکمک میکند تا عکاس زودتر به هدفش که ثبت عکسی باکیفیت و مورد دلخواه اش است برساند.

یک تجربه :

 در آخر این نکته را فراموش نکنیم که قبل از تصمیم به عکاسی از آسمان شب بدنبال لوکیشن مناسب باشیم چرا که پیدا کردن مکانی که ازآلودگی نوری به دور باشد ونورهای شهری در آن تاثیر نداشته باشد کار بسیار دشواری است چرا که شما اگربهترین دوربین عکاسی و تجهیزات را در اختیار داشته باشید ولی مکانی که در آن آلودگی نوری منطقه ای و شهری وجود داشته باشد نمی توان در این مکان اقدام به عکاسی از آسمان شب نمود زیرا چیزی که ثبت می شود هاله ای از نور آزار دهنده میباشد هر چند فیلترهای قدرتمندی برای کم کردن آلودگی نوری در بازار وجود دارد ولیکن خرید چنین فیلترهایی هزینه بر وبندرت مورد قبول واقع می شود.

آموزش عکاسی از آسمان شب ؛ طبیعت دوم عکاسان
تاثیر مخرب نورهای شهری در عکاسی از آسمان شب

عکاس و نویسنده علی عرب احمدی

لطفا به این محتوا امتیاز دهید

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی فروشگاه سایت

استفاده از امکان جستجو محتوای بیشتری در اختیار شما قرار خواهد داد.

دسته بندی وبسایت